Mikhail Gulin (1977) – artysta, kurator, akcjonista. Mieszka i pracuje w Mińsku. Ukończył Homelską filię Mińskiego liceum sztuk pięknych im. Glebowa (1997r), Białoruską Akademię Sztuk Pięknych w katedrze sztuki monumentalnej i dekoracyjnej (2004). Wielki rezonans pozostawiły prace: „Ja nie…” oraz „Personalny monument”, w których to wyraźne zauważalne są granice głosu sztuki i jego ryzyko w zderzeniu z przestrzenią publiczną. Media podstawowe – malarstwo, performance, instalacja.
2021, interaktywna instalacja
W swoim dziele „Jonasz” Mikhail Gulin zwraca się do słynnej przypowieści biblijnej o trzydniowym przebywaniu proroka we wnętrzu wieloryba. Podobnie jak ten, artysta planuje odizolować się w specjalnie stworzonej instalacji przypominającej wnętrzności tego ogromnego ssaka.
W obecnych czasach pandemii, całkowitych ograniczeń, ludzka samotność i odosobnienie została podwojona, w przypadku białoruskim, przez totalitarną izolację całego państwa. Lęki i fobie człowieka przed represjami ze strony machiny władzy dzisiaj każdemu jawią się jako realna perspektywa uwięzienia. Stąd wypływa radykalny głos artysty na wszechobecne ograniczenia. Umieszcza siebie we wnętrzu potwora, wypełnia to transmisją na żywo tego, co się z nim dzieję w zaistniałej sytuacji. W wirtualnej projekcji, która mimo wszystko mówi o życiu, ukazuje się być może jedynie cyfrowa przestrzeń wyjścia z totalnej izolacji.